Hidden Treasures

eTwinningový projekt „Hidden  Treasures“

O projektu

Součástí každé země jsou historické události, místa, tradice, které všichni znají. Avšak jsou zde i takové, o který se moc neví, přestože by se o nich vědět mělo. Kultura je jedinečný, zvláštní poklad a tyto skryté kulturní poklady by se měly přenášet z generace na generaci.

Cíle projektu:

Cílem tohoto projektu bylo představit tato bohatství žákům partnerských škol jiných národností.

• Vzájemné poznávání, představení odlišných kultur a tradic,
  • objevování a porovnávání mezikulturních podobností,
  • přistupovat k odlišným kulturám s tolerancí,
  • zdokonalit se v používání cizího jazyka,
  • umět efektivně a správně používat nástroje Web2,
  • zvyšovat povědomí o důležitosti a bezpečnosti internetu,
  • podporovat týmovou práci žáků,
  • podpora kreativity,
  • podpora mezipředmětové spolupráce.

Projekt probíhal v měsících duben – červen 2023.

Postup práce:

Duben: seznámení studentů s projektem, představení účastníků projektu, moje škola, tvorba loga projektu (ChatterPix, Padlet, Canva, PowerPoint)

1. Děti se seznámily v prvotní fázi projektu se všemi účastníky pomocí svých Avatarů. Později tyto dovednosti využily v online schůzce.

Květen: online schůzka, tradiční recepty, tvorba plakátu „Hidden Treasures“, lidová píseň (Canva, PowerPoint, GoogleMeet, StoryJumper)

1. Začátkem května proběhla online schůzka, kde děti konečně viděly své vrstevníky z jiných zemí. Po schůzce proběhla diskuse s panem ředitelem na téma náboženství, odívání dívek v islámských zemích a prohlídka partnerských škol. Děti velmi zaujala mešita umístěná v každé turecké škole.
  2. Děti začaly pracovat na výstupech. Pokročilejší skupina zpracovala tradiční české recepty a druhá skupina vytvořila moc pěkné plakáty k projektu. Ze všech receptů vznikla mezinárodní kuchařská kniha v digitální podobě.
  3. Děti nacvičily a nahrály pod taktovkou paní učitelky Stratinské dvě lidové písničky.

Červen: Moje město a jeho okolí, lidová řemesla (Canva, PowerPoint)

1. Děti nafotily památky v obci Bechlín a vytvořily „prohlídku“ nejbližšího okolí obce. V týmech zpracovaly témata: Bechlín, vila Švagrovského, Říp, praotec Čech, Roudnice nad Labem, podnebí v kraji.
  2. Pod vedením paní učitelky Nečasové si děti vyzkoušely různá tradiční řemesla na třídním výletě do Botaniku.
  3. V rámci výuky anglického jazyka proběhla diskuse na téma „Bezpečnost na internetu“ (sdílení kontaktů, fotek, dat atd.). Děti reagovaly a sdílely zkušenosti po shlédnutí anglického videa „Internet Safety for Kids“.
  4. Děti složily akrostickou báseň na téma „Kultura“.
  5. Na konci projektu byly všechny aktivity zhodnoceny. Došlo k evaluaci celého projektu. Všichni zúčastnění žáci byli ohodnoceni.

Výsledky:

• Poznání kulturně-historických památek regionů partnerských škol prostřednictvím exkurzí a materiálů zpracovaných různými nástroji,
  • rozvoj kreativity studentů,
  • týmová práce,
  • nové nástroje webu,
  • výměna zkušeností z motivačních aktivit mezi učiteli partnerských škol,
  • mezioborová spolupráce,
  • prezentace projektů v prostorách školy a na veřejnosti,
  • vytvoření výstupových materiálů – digitální kniha apod.

Za projekt jsme získali národní certifikát kvality: