Multi-Culti Vánoce po Evropě

„Multi-Culti Christmas around Europe“

O projektu

Každá země má své unikátní tradice, pojící se k historii dané země. „Multi-Culti Christmas around Europe“ je eTwinningový projekt o vánočních tradicích po celé Evropě. Studenti si vytvořili vánoční přání a ozdoby, které poslali svým partnerům. Popsali vánoční tradice své vlastní země a poznali tradice dalších evropských zemí, zároveň si procvičili anglický  jazyk vyučovaný ve škole. Přispěli do sbírky vánočních koled po Evropě. Všeho výše uvedeného dosáhli využitím jejich týmové práce, jazykových, výtvarných a hudebních dovedností.

Cíle projektu:

Cílem tohoto projektu bylo představit žákům našim a žákům partnerských škol jiných národností tradice a vánoční koledy celé Evropy.

• Upevnit a rozšířit znalosti studentů o místních a evropských vánočních tradicích,
  • rozvíjet a zlepšovat jejich jazykové dovednosti v autentickém prostředí,
  • pěstovat mezikulturního povědomí a evropského občanství,
  • uvědomit si krásy a rozmanitosti,
  • podpora zážitkového učení,
  • spolupráce v týmu,
  • rozvoj kritického myšlení a kreativity,
  • zapojení hudby do výuky cizích jazyků,
  • rozvoj ICT dovedností.

Postup práce:

Listopad:

1. Seznámení žáků s projektem a představení účastníků projektu. Děti se seznámily v prvotní fázi projektu se všemi účastníky pomocí svých Avatarů, které společně sdílely na platformě Padlet. Přečetly si informace o ostatních dětech a psaly vlastní komentáře.
  2. Žáci vytvořili svá vlastní anglická vánoční přání, která jsme poslali do 10 ti evropských zemí. Na oplátku jsme obdrželi přání z jiných států.

Prosinec:

1. Děti začaly pracovat na výstupech. Jako první jsme zpracovali vánoční tradice českých zemí, které sloužily jako podklad knihy o vánočních tradicích všech zúčastněných zemí.
  2. Děti nacvičily a nahrály pod taktovkou paní učitelky Stratinské 1 českou vánoční koledu a v rámci výuky anglického jazyka ještě 2 vánoční koledy v česko-anglické verzi. Česká koleda sloužila jako podklad představení školy na mapě Evropy.
  3. Naposled děti natočily anglické vánoční přání, které bylo posláno všem ostatním školám.

Výsledky:

Studenti si prohloubili své znalosti o vánočních tradicích v celé Evropě procvičováním svých místních a cizích jazyků a rozvinuli/posílili povědomí o evropském občanství. Za použití anglického jazyka, výtvarné a hudební výchovy došlo v mezipředmětové oblasti k rozvinutí spolupráce, kreativity, kritického myšlení a zlepšování ICT dovedností.